Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, oyunu bu sabah saat 11.00’da Şehit Ertuğrul İlkokulu’nda 223 numaralı sandıkta kullandı. Akıncı, eşi Meral Akıncı ile oyunu kullanmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı ve bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, normal olmayan iki durum yaşanarak bir seçim süreci geçirildiğini, bunlardan birinin pandemi nedeniyle fiziksel, diğerinin ise müdahaleler nedeniyle toplumsal, siyasal sağlıkla ilgili olduğunu ifade etti.

Salgın koşullarında kampanya yapmanın zorluklarının deneyimlendiğini, birçok etkinlikleri iptal ederek Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği çerçevede bir kampanya yürüttüklerini belirten Akıncı, kampanya ekibinin yoğun çabaları sayesinde sosyal medya başta olmak üzere, sınırlı çerçevede basın üzerinden mümkün olduğunca seslerini topluma duyurduklarını, ancak 45 yıldır siyasetin içinde biri olarak zaten halkın kendisini çok iyi tanıdığına dikkat çekti.

Kampanya döneminde müdahalelerle ilgili açık konuşarak uyarılarda bulunduğunu anımsatan Akıncı, seçim sonuçlarını sadece izlemesi gereken ve burada sağlıklı bir demokrasinin işleyişinden mutlu olması gereken makamların açık taraf olduklarını, toplumun da bunları gördüğünü kaydetti. Türkiye medyasının büyük bölümünün de KKTC Cumhurbaşkanını kötülemeye çalıştığını kaydeden Akıncı, yerel medya açısından da sınırlı sayıda kurumun tarafsız yayın yaptığına, BRT’nin ise tam bir partizanlık örneği sergilediğine dikkat çekti. Akıncı, bu süreçte tarafsızlığını koruyarak görev yapan tüm medya kurum ve çalışanlarına teşekkür etti.

Bu seçimlerin kendi kişisel geleceği ile ilgili değil, toplumun nasıl bir gelecek istediğine karar vereceği bir kader seçimi olduğunu belirten Akıncı, halkın ortaya koyacağı irade ve vereceği cevabın hayırlı olmasını temenni etti. Akıncı, bu salgın koşullarında görev üstlenen kişilere, sandıkların güvenliğini sağlayan görevlilere ve katılım gösterecek olan halka teşekkür etti.

Konuşmasının sonunda yurttaşlara da seslenen Akıncı, “Evde oturmayalım, sandıklara giderek iç sesimiz ve vicdan sesimiz ne diyorsa onu yapalım” dedi.

Gönüllü Ol

Daha güzel bir gelecek için gönüllü olabilirsiniz.

Diğer Haberler